Rosa spinosissima ‚Frühlingsgold’

Rosa spinosissima ‚Frühlingsgold’

duża parkowa róża krzaczasta o wielkich kwiatach do 15 cm średnicy. Wyhodowana wraz z całą serią róż wiosennych wcześnie kwitnących przez Wilhelma Kordesa II w 1937 roku. Krzew dorasta do ok. 2,5 m wysokości i podobnej szerokości. Zakwita jako jedna z pierwszych róż w maju. Kwiaty w kolorze ciepłej żółci/kremu o bardzo silnym zapachu. Liście drobne, zielono-niebieskie. Wysoka mrozoodporność / -32 st./ strefa 4 USDA. Krzyżówka: Joanna Hill x Rosa spinosissima var. hispida.

Frühlingsgold

Graham Thomas w swojej książce „The Graham Stuart Thomas Rose Book” takimi słowami wychwala ‚Frühlingsgold’:

” Nie ma wątpliwości, że ta róża to krzew najwyższej jakości, wyróżniający się zapachem i obfitością kwitnienia wśród wszystkich kwitnących krzewów. Podczas pełni jego kwitnienia nie ma nic piękniejszego w ogrodzie. Dodatkowo może rosnąć w każdej glebie. Wspaniale przewieszające się pędy oblepione liśćmi oraz pojedyncze kwiaty o ciepłej, maślanej żółci z intensywnymi, licznymi pręcikami, blaknące do białego podczas upalnej pogody. Do tego cudowny zapach! W niektóre lata powtarza kwitnienie pojedynczymi kwiatami choć zwykle kwitnie wiosną.”

Mój jednoroczny krzew zakwitł w maju kilkoma kwiatami o nietuzinkowej urodzie. Mimo posadzenia w donicy, przyrost pędów imponujący, ponad 1m w sezonie. Podczas upałów liście zaatakował przędziorek, ale został szybko pokonany. Nie zauważyłam śladów chorób grzybowych. Po tak kapryśnym lecie widać, że jest zdrową odmianą. Polecam na żywopłot, tył rabaty mieszanej lub soliter na trawniku. To wyjątkowa róża, chyba wciąż za mało doceniana. Każdy kto widział ją w pełni kwitnienia nie zapomni na długo tego widoku! 🙂

Frühlingsgold
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: