Cięcie róż

Cięcie róż jest jedną z najważniejszych prac pielęgnacyjnych. Aby odpowiednio przyciąć naszą różę musimy znać charakter jej wzrostu i kwitnienia. Podstawowym kryterium jest kwitnienie jednorazowe lub wielokrotne.

Kiedy ciąć róże wiosną? – umowny termin w zależności od rejonu to czas kwitnienia forsycji. Zapewne za zachodzie kraju będzie to koniec marca a na wschodzie około 2 tygodnie później, w połowie kwietnia.

W naszym klimacie róże powtarzające kwitnienie przycinamy wiosną po 1-2 tygodniach od zdjęcia okrycia zimowego, gdy łatwo już odróżnić przemarznięte pędy od żywych. Pędy przemarznięte mają barwę czarną, wyraźnie odznaczającą się od zielonych pędów żywych.

Górny pęd żywy (zielony), dolny przemarznięty (czarny)

Wycinamy najpierw wszystkie pędy martwe, stare, chore i krzyżujące się oraz zagęszczające wnętrze krzewu. To ogólne zasady cięcia dla wszystkich róż. Dalsze cięcie zależy od gatunku, rasy czy odmiany.

Zasady cięcia róż powtarzających kwitnienie:

– róże okrywowe, rabatowe powtarzające przycinamy nad 5-8 oczkiem licząc od podstawy, w zależności od siły wzrostu krzewu. Im więcej pozostawimy pąków, tym szybciej i obficiej zakwitną krzewy ale kwiaty będą mniejsze. Im mocniej przytniemy, tym kwiaty będą większe ale zakwitną nieco później. Słabe krzewy, o cienkich pędach tniemy zawsze mocniej;

róże miniaturowe przycinamy nisko na 3-5 oczek od podstawy;

nisko przycięta róża miniaturowa na 3-5 oczek

róże herbatnie, wielkokwiatowe przycinamy nad 2-6 oczkiem od podstawy;

róże krzaczaste, parkowe przycinamy lekko, skracając do 1/3 długości pędów, utrzymujemy kształt krzewu;

róże pnące – pędów głównych nie skracamy; pędy boczne przycinamy nad 3-5 oczkiem.

róże pienne (sztamowe)– przycinamy zwykle krótko na 3-5 oczek, wg metody cięcia danej odmiany.

Róże niepowtarzające kwitnienia (głównie blisko spokrewnione z dzikimi, ramblery) tniemy dopiero po kwitnieniu w czerwcu/lipcu wycinając u podstawy najstarszy pęd i skracając pędy boczne, które przekwitły.

Róże dzikie, botaniczne nie wymagają corocznego cięcia. Możemy jedynie usunąć pędy połamane np. przez śnieg, chore lub niesfornie rosnące i zaburzające ogólny pokrój  krzewu.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: