Róża angielska Graham Thomas Climbing

Rosa Graham Thomas

Graham Thomas/ Graham Thomas Climbing

 hodowca: David Austin 1983. Wyróżniona: Hall of Fame 2009.
Synonimy: English Yellow, Graham Stuart Thomas, AUSmas.
Krzyżówka: Charles Austin  x ( Schneewittchen (Kordes, 1958) x siewka)
Róża angielska, krzaczasta lub pnąca. W naszym kraju, w odpowiednich warunkach potrafi dorastać do 3-3,5 m wysokości.
Kwiaty półpełne o ciepłym odcieniu żółci, bledną przekwitając, o kształcie czary/pucharu, o średnicy do 12 cm. Kwitnie dużymi kwiatostanami. Kwiat mocno pachnący o zapachu herbatnim. Odmiana powtarza kwitnienie kilka razy w sezonie, kwitnąc aż do mrozów. Chcąc uzyskać krzew o wysokości i szerokości 2 m, należy ciąć pędy do połowy wysokości wczesną wiosną. Słabo cięta osiąga pokaźne rozmiary. Potrzebuje wtedy podpory. Może opierać się nawet o średnie drzewo owocowe (śliwa, morela, brzoskwinia). Krzew zdrowy, lekko podatny na czarną plamistość róży późnym latem ale chorobę łatwo opanować. Wyjątkowo dobrze rośnie w miejscu lekko ocienionym (do 6 godzin słońca dziennie). Wystarczająco odporna na mróz na Dolnym Śląsku. Podaje się strefę mrozoodporności 4-9 USDA. Mimo to słyszę od wielu osób ze wschodnich rejonów, że ta odmiana podmarza do granicy śniegu. Zatem warto profilaktycznie okrywać ją np. agrowłókniną, jutą lub jedniną.

Graham Thomas

Po kilku latach uprawy Graham Thomas stał się moją największą „angielką” w ogrodzie. Nawet srogą zimę 2009 i 2010 przetrwał bez szkody. Od kilku lat nie jest okrywany ani kopczykowany. Przed mroźnymi wiatrami osłaniają go jedynie sąsiadujące krzewy i drzewa. Rośnie kilka metrów za domem od północno-wschodniej strony. Idealnie komponuje się wśród drzew i krzewów liściastych, jako nasadzenie naturalistyczne. Życzyłabym wszystkim aby każda róża tego hodowcy sprawdzała się tak dobrze w naszych warunkach klimatycznych!

Graham Thomas/Acropolis/ Veronica

Graham Thomas to róża, której nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie!

Rosa Graham Thomas
Rosa Graham Thomas

Tak, jak sugeruje sam hodowca David Austin, Graham Thomas przybiera formę pnącą climbing, rosnąc w ciepłym i osłonietym miejscu (patrz zdjęcie na dole strony). Także w Polsce możemy mieć pnące austinki! 🙂

Graham Thomas Climbing

Na poniższych zdjęciach widać, jak 3-metrowe pędy pnącego Grahama opierają sie o drzewo, sięgając bramki z clematisem. Wprost zadziwia swoją siłą wzrostu i wytrzymałością na mróz i zacienienie. Z pewnością osłonięte stanowisko i ciepły klimat wrocławski się do tego przyczyniły 🙂

Graham Thomas + Clematis Generał Sikorski
Rosa Graham Thomas/Clematis G. Sikorski
pędy Graham Thomas zimą, wysokość ponad 3 metry

Kwitnienie Grahama Thomasa kończy pierwszy mróz.

Graham Thomas ostatni pąk

Owoce są duże, kuliste i mają kolor pomarańczowy. Utrzymują się na pędach całą zimę zdobiąc uśpiony ogród.

Graham Thomas owoce
Graham Thomas owoce
Graham Thomas w Rosarium Dortmund w Niemczech

Ostatnie zdjęcie zrobione w Rosarium Dortmund, pozostałe w moim ogrodzie.

Poniższe zdjęcia za zgodą David Austin Roses:

Wielki hodowca David Austin ze swoją różą Graham Thomas
Wielki hodowca David Austin ze swoją różą Graham Thomas
Rosa 'Graham Thomas'
Rosa 'Graham Thomas'
Patio Climber: David Austin Roses' Rosa 'Graham Thomas
Patio Climber: David Austin Roses' Rosa 'Graham Thomas
Reklama

7 myśli w temacie “Róża angielska Graham Thomas Climbing

 1. Pozazdrościłam Ci tej piękności i też kupiłam. Do tej pory miałam tylko ‚Golden Celebration’. Mam nadzieję, że w tym roku pokaże na co ją stać.

  1. Kasiu, w zupełności się zgadzam 🙂 Nie wyobrażam sobie ogrodu bez Grahama!!! Pięknie przezimował i zapowiada się ogromne „drzewo” różane tego lata!
   Doroto, trzymam kciuki za pierwsze kwiaty! 🙂
   Ja z kolei posadziłam jesienią Golden Celebration i niecierpliwie czekam na czerwiec …

 2. Mam tą róże już od sześciu lat jest piękna pachnąca i niezawodna.U mnie pięknie się komponuje z rosnącą obok Westerlandem. Co roku przemarza do granicy śniegu (mieszkam w najstarszych górach w Polsce), ale szybko się regeneruje, za to wcale nie choruje mimo, że mam inne róże w pobliżu podatne na czarną plamistość.Polecam wszystkim.

  1. Izabello, dziękuję za kolejną pozytywną opinię o Grahamie! Dobrze wiedzieć, że zdrowo rośnie w górskim klimacie Polski. 🙂

 3. Zachęcona zdjęciami i komentarzami także zaprosiłam tę róże do swojego ogrodu. Posadziłam niedaleko Westerlanda i niecierpliwie czekam na dalsze los tych dwóch różyczek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: