
Bonica 82
róża rabatowa, krzaczasta Meillanda z roku1981, wyróżniona ADR w 1983 roku, AARS 1987. W 2003 roku ogłoszona Hall of Fame, którego zaszczytu dostąpiły też: z róż współczesnych: Papa Meilland, Gloria Dei, Queen Elizabeth, Duftwolke, Schneewittchen, Double Delight, Pascali, Just Joey, Ingrid Bergmann, New Dawn, Eden Rose 85, Elina i Graham Thomas a z róż historycznych: Cecile Brunner, Gloire de Dijon, Gruss an Teplitz, Mme Alfred Carriere, Mme Hardy, Old Blush, Rosa Mundi (R. gallica Versicolor) i Souvenir de la Malmaison. Tak zacne towarzystwo mówi samo za siebie .
Bonica jest niezwykle odporna na mróz i pełna wigoru. Kwiat w kolorze jasnego różu pełny do 30 płatków, średnicy ok. 5 cm, samoczyszczący (płatki opadają po przekwitnięciu). Kwitnie nieprzerwanie od czerwca do mrozów. Jedna z najdłużej kwitnących róż jakie znam.
Bardzo dobrze znosi gorsze warunki uprawy, półcień, jak i gorące stanowiska o wystawie południowej.
Lekko podatna na atak mączniaka prawdziwego lub czarnej plamistości pod koniec sezonu. Choroba szybko ustępuje. Obficie zawiązuje kuliste owoce, które utrzymują się do wiosny.

Pokrój krzewu wzniesiony, przewieszający. Wysokość do 1,5 m, czasami wyższa. Mocno cięta co roku będzie niższa i zachowa zwarty kształt. Słabo cięta może osiągnąć około 1,8m i szerokość ponad 1m. Dla uzyskania szybkiego efektu można posadzić 3 szt. na 1 m2. Jeden krzew po kilku latach także rozrośnie się na szerokość 1m. Ostatecznie osiąga o wiele większe rozmiary niż podano w katalogach. Moja 6-letnia Bonica osiągnęła wysokość 1,7 m.
Moim zdaniem to jedna z najbardziej efektownych, stale kwitnących i bezproblemowych róż. Sprawdza się w każdych warunkach!
Jeśli dopiero zainteresowałeś się różami i chciałbyś posadzić pierwszą różę w swoim ogrodzie to szczerze polecam tą odmianę na dobry początek! Bonica nigdy nie zawodzi! 🙂
Polecam ją na żywopłot lub rabaty mieszane w stylu angielskim, w połączeniu z takimi roślinami, jak np: lawenda, szałwia, dzwonek, ostrogowiec.
Pochodzenie: (Rosa Sempervirens x Mlle Marthe Caron) x Picasso (McGredy 1971). Pełna mrozoodporność, strefa 4b-9b USDA.
Krzew róży Bonica 82 na rabacie mieszanej. Dodatki: lawenda, szałwia i ostrogowiec.




Ta odmiana idelnie sprawdza sie też w formie piennej. Drzewko różane obsypane kwiatami przez cały sezon! 🙂


Krzew ozdobiony czerwonymi koralikami (owoce szupinkowe) w zimowej białej szacie:

można o Bonice tylko mówić w samych superlatywach, kwitnie
przez cały sezon do mrozów, zdrowa, delikatny zapach, zauważyłam jednak że mszyce jej nie omijają choć dość łatwo i szybko można w porę ich się pozbyć bez uszczerbku dla róży, zdecydowanie mrozoodporna, cichutko się przyznam, że początkowo jej nie doceniałam.
Taro,
moje doświadczenia z Bonicą są podobne. Przez pierwsze dwa sezony nie robiła wielkiego wrażenia. Jak każda róża, potrzebowała czasu aby się dobrze zakorzenić i utworzyć rozgałęziony krzew. Po kilku latach od posadzenia zaczęła zachwycać obfitym i nieprzerwanym kwitnieniem. Zbędne wydaje się też okrywanie na zimę, z którego zrezygnowałam już kilka lat temu.
W tym roku zrobiłam eksperyment i lekko przycięłam największy krzew w kulę. Niecierpliwie czekam na pierwsze kwiaty…