Róża Bonica 82

Rosa Bonica 82

Bonica 82
róża rabatowa, krzaczasta Meillanda z roku1981, wyróżniona ADR w 1983 roku, AARS 1987.  W 2003 roku ogłoszona Hall of Fame, którego zaszczytu dostąpiły też: z róż współczesnych: Papa Meilland, Gloria Dei, Queen Elizabeth, Duftwolke, Schneewittchen, Double Delight, Pascali, Just Joey, Ingrid Bergmann, New Dawn, Eden Rose 85, Elina i Graham Thomas a z róż historycznych: Cecile Brunner, Gloire de Dijon, Gruss an Teplitz, Mme Alfred Carriere, Mme Hardy, Old Blush, Rosa Mundi (R. gallica Versicolor) i Souvenir de la Malmaison. Tak zacne towarzystwo mówi samo za siebie .
Bonica jest niezwykle odporna na mróz i pełna wigoru. Kwiat w kolorze jasnego różu pełny do 30 płatków, średnicy ok. 5 cm, samoczyszczący (płatki opadają po przekwitnięciu). Kwitnie nieprzerwanie od czerwca do mrozów. Jedna z najdłużej kwitnących róż jakie znam.
Bardzo dobrze znosi gorsze warunki uprawy, półcień, jak i gorące stanowiska o wystawie południowej.
Lekko podatna na atak mączniaka prawdziwego lub czarnej plamistości pod koniec sezonu. Choroba szybko ustępuje. Obficie zawiązuje kuliste owoce, które utrzymują się do wiosny.

Bonica 82- wysokość 1,7m po 6 latach od posadzenia

Pokrój krzewu wzniesiony, przewieszający. Wysokość do 1,5 m, czasami wyższa. Mocno cięta co roku będzie niższa i zachowa zwarty kształt. Słabo cięta może osiągnąć około 1,8m i szerokość ponad 1m. Dla uzyskania szybkiego efektu można posadzić 3 szt. na 1 m2. Jeden krzew po kilku latach także rozrośnie się na szerokość 1m. Ostatecznie osiąga o wiele większe rozmiary niż podano w katalogach. Moja 6-letnia Bonica osiągnęła wysokość 1,7 m.
Moim zdaniem to jedna z najbardziej efektownych, stale kwitnących i bezproblemowych róż. Sprawdza się w każdych warunkach!

Jeśli dopiero zainteresowałeś się różami i chciałbyś posadzić pierwszą różę w swoim ogrodzie to szczerze polecam tą odmianę na dobry początek! Bonica nigdy nie zawodzi! 🙂
Polecam ją na żywopłot lub rabaty mieszane w stylu angielskim, w połączeniu z takimi roślinami, jak np: lawenda, szałwia, dzwonek, ostrogowiec.

Pochodzenie: (Rosa Sempervirens x Mlle Marthe Caron) x Picasso (McGredy 1971). Pełna mrozoodporność, strefa 4b-9b USDA.

Krzew róży Bonica 82 na rabacie mieszanej. Dodatki: lawenda, szałwia i ostrogowiec.

Bonica + lawenda + szałwia + ostrogowiec
Bonica 82
Bonica 82
Bonica 82

Ta odmiana idelnie sprawdza sie też w formie piennej. Drzewko różane obsypane kwiatami przez cały sezon! 🙂

Bonica 82
Bonica pienna
Bonica pienna

Krzew ozdobiony czerwonymi koralikami (owoce szupinkowe) w zimowej białej szacie:

owoce róży Bonica 82

2 myśli w temacie “Róża Bonica 82

 1. można o Bonice tylko mówić w samych superlatywach, kwitnie
  przez cały sezon do mrozów, zdrowa, delikatny zapach, zauważyłam jednak że mszyce jej nie omijają choć dość łatwo i szybko można w porę ich się pozbyć bez uszczerbku dla róży, zdecydowanie mrozoodporna, cichutko się przyznam, że początkowo jej nie doceniałam.

  1. Taro,
   moje doświadczenia z Bonicą są podobne. Przez pierwsze dwa sezony nie robiła wielkiego wrażenia. Jak każda róża, potrzebowała czasu aby się dobrze zakorzenić i utworzyć rozgałęziony krzew. Po kilku latach od posadzenia zaczęła zachwycać obfitym i nieprzerwanym kwitnieniem. Zbędne wydaje się też okrywanie na zimę, z którego zrezygnowałam już kilka lat temu.
   W tym roku zrobiłam eksperyment i lekko przycięłam największy krzew w kulę. Niecierpliwie czekam na pierwsze kwiaty…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: