Uprawa róż: wybór stanowiska, gleba, sadzenie, pielęgnacja.

róże kwitną bujnie zasilane kompostem

Chcąc posadzić róże w ogrodzie musimy zastanowić się najpierw które stanowisko oraz glebę lubią najbardziej. Aby nasze  róże obficie kwitły i zdrowo się rozwijały musimy spełnić kilka warunków:

– zapewniamy stanowisko słoneczne lub lekko ocienione; minimalna ilość słońca to 5-6 godzin dziennie;

– wybieramy miejsce przewiewne ale nie w silnym przeciągu,

unikamy zastoisk gorąca, np. pod jasną ścianą domu od południa;

unikamy zastoisk mrozowych w zagłębieniach terenu;

Jaka gleba jest najlepsza dla róż?

gleba gliniasto-piaszczysta z dużą zawartością próchnicy i nawozu naturalnego: kompostu, dobrze rozłożonego obornika; w żadnym wypadku nie stosujemy świeżego obornika, ponieważ „pali” korzenie roślin!

– słabe, piaszczyste gleby polepszamy dodatkiem nawozów naturalnych a ciężkie, mokre, gliniaste gleby rozluźniamy piaskiem i kompostem;

Jak przechowywać kupione róże do czasu sadzenia?

– sadzonki nagokorzeniowe po zakupie jak najszybciej moczymy w całości w wiadrze z wodą przez 12-24 godzin; najlepiej pozostawić je na całą noc w wodzie w temperaturze powyżej O stopni  i sadzić następnego dnia.

– jeśli otrzymaliśmy pocztą sadzonki róż a ziemia wiosną jest jeszcze zamarznięta, sadzimy je do jakiegokolwiek pojemnika, wiadra, dużej donicy, zasypujemy kupioną ziemią z worka, podlewamy i wystawiamy do jasnego i chłodnego pomieszczenia: zimnej piwnicy, ganku czy na strych. Powoli hartujemy je wystawiając w dzień na dwór gdy nie ma mrozów, a na noc zabierając do pomieszczenia. Najważniejsze aby takie róże nie stały w ciepłym mieszkaniu, ponieważ zaczną rosnąć a po wystawieniu ich wiosną na dwór na chłodne powietrze przeżyją szok termiczny co bardzo osłabi rośliny. Pamiętajmy, że w maju są jeszcze przymrozki a rozhartowana róża może nawet nie przeżyć takich dużych skoków temperatury.

Jak odpowiednio sadzić róże?

– pędy przycinamy na wysokość ok. 20 cm i skracamy o 1 cm końcówki grubszych korzeni. Zostawiamy wszystkie korzenie cieniutkie, tzw. włośnikowe- to one zapewnią pobieranie wody i składników pokarmowych nowo posadzonej róży!

– wykopujemy dołek odpowiednio duży, aby korzenie zmieściły się tam bez zaginania; ziemię na dnie dołka rozluźniamy widłami;

– na dno dołka sypiemy 2 łopaty kompostu/rozłożonego obornika i przysypujemy lekko ziemią (1-2 łopaty ziemi); w tak przygotowanym dołku sadzimy różę na taką głębokość aby miejsce szczepienia znalazło się 5 cm poniżej poziomu gleby. Głębokie sadzenie róży zapobiega wybijaniu dzikich odrostów korzeniowych z podkładki oraz jest dodatkowym zabezpieczeniem miejsca szczepienia przez mrozem.

– dołek z różą zasypujemy ziemią i lekko ugniatamy.

– wokół posadzonego krzewu tworzymy zagłębienie na kształt misy, do którego wlewamy wodę.

ważne!– aby zapobiec wysychaniu pędów posadzone krzewy od razu podlewamy (ok. 10 l wody na 1 krzew) i kopczykujemy (wystawać powinny tylko czubki pędów) czy to wiosną czy jesienią aby zapobiec wysychaniu pędów. Rośliny sadzone wiosną odkrywamy po 2-3 tygodniach. Sadzone jesienią odkrywamy dopiero po rozmarznięciu gruntu w marcu.

ważne: przez pierwsze trzy miesiące po posadzeniu róże podlewamy regularnie co kilka dni dużą dawką wody (10 l na krzew)! Zaniedbanie podlewania szczególnie wiosną, może prowadzić do podsychania krzewu i jednocześnie do inwazji chorób i szkodników na osłabionej roślinie.

Nawożenie róż:

– nawozy zaczynamy dostarczać dopiero w drugim roku po posadzeniu rozsypując je wiosną wokół krzewów i mieszając z glebą;

– nawożenie kończymy do końca lipca aby rośliny zdążyły odpowiednio zdrewnieć przed zimą;

Ściółkowanie róż:

– po zakorzenieniu róży, od drugiego roku zaczynamy ściółkować glebę aby zatrzymać jak najwięcej wilgoci. Do tego celu może służyć rozdrobniony materiał roślinny, kora, ścięta trawa, liście.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: