Róża Ballerina

Ballerina

Róża piżmowa (Bentall 1937), krzaczasta, osiąga wysokość do 1,5 m a czasem więcej w ciepłym klimacie. Pochodzenie nieznane. Wydaje dużo pędów tworząc gęsty, rozłożysty krzew. Łatwa w uprawie, kwitnie obficie kilka razy w sezonie. Kwiaty lekko pachnące w dużych baldachach, małe, jasno różowe z białym oczkiem i żółtymi pylnikami, jaśniejące w słońcu. Jesienią krzew zdobią pomarańczowe owoce wielkości grochu.

Ballerina
Ballerina

Odporność na mróz strefa 6a USDA. Jest źródłem nektaru, chętnie odwiedzana przez owady. Polecana na swobodne, luźne żywopłoty, rabaty mieszane, pienne drzewka i do dużych donic. Znosi dobrze półcień. Wymaga jedynie minimum pielęgnacji. Istnieje też forma pnąca Climbing Ballerina.

Rosa Ballerina

Mój jednoroczny krzew zakupiony w Rosarium rósł w miarę zdrowo (lekka plamistość jesienią) , zaczął kwitnienie około 15. czerwca. Podczas upałów letnich został zaatakowany przez przędziorki. Po oprysku owadobójczym szybko się zregenerował i odżył na nowo kwitnąc do mrozów. Duże wiechy drobnych kwiatów mają naturalny, sielski urok. Wydaje się idealna do założeń naturalistycznych, na rabaty mieszane z bylinami i hortensjami. Posadzenie np. 3 sadzonek w grupie utworzy duży, niemal parkowy krzew, kwitnący od czerwca do mrozów. Zimował dobrze pod śnieżną okrywą. Polecam!

Ballerina
Ballerina- pąki

Ballerina najlepiej komponuje się z podobnymi różami o drobnych, pojedyńczych kwiatach, jak Mozart, Robin Hood, Nozomi. Można ją posadzić u podnóża róż pnących, drobno kwitnących ramblerów. Na zdjęciu poniżej przykład takiego połączenia: Ballerina i róża pnąca Super Excelsa- obie odmiany powtarzają kwitnienie przez cały sezon do mrozów.

Super Excelsa+ Ballerina
Ballerina + Super Excelsa
Ballerina + Super Excelsa
Reklama

5 myśli w temacie “Róża Ballerina

  1. Moja ‚Ballerina’ ma nie najlepsze miejsce. Chyba muszę ją przesadzić… A ogród nie chce być z gumy 🙂 Mimo to, lubię ją za dyskretny urok.

  2. Warto chyba dać jej możliwość swobodnego wzrostu, na szerokość i wysokość, aby rosła w naturalnej formie. Choć wiem, jakie to trudne w małym ogrodzie 🙂

  3. A ja się zastanawiam czy na długości 5m posadzić dwie czy trzy Balleriny żeby dały ładny efekt kwitnącego szpaleru.

    1. Maju, 3 sztuki szybko utworzą gęsty szpaler. 🙂 Już po roku będzie obficie kwitł całe lato!
      Pozdrawiam, Ewa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: