
Winchester Cathedral
David Austin 1988, róża angielska; synonim: Winchester, White Mary Rose, AUScat.

Ten czarujący sport róży Mary Rose powtarza charakterystyczne cechy rodziców poza kolorem. Czysta biel kwiatów czasem złamana jest smugą różu na płatkach. Kwiat średni, pełny, owalny, rozwija się powoli z kulistych pąków. Na końcach pędów kiście kwiatów zebrane po kilka sztuk. Kwiaty trzymają się prosto i nie zwieszają się, jak u większości róż angielskich. Wyraźnie bardziej trwałe przy chłodniejszej pogodzie, pod koniec lata i jesienią. Powtarza kwitnienie kilka razy. Wyraźny, oryginalny zapach starych róż z nutą miodową. Krzew zdrowy o wymiarach 1,2 m do góry i na boki. Lubi ciepły klimat ale nie palące słońce przez cały dzień.

Mój dwuletni krzew rośnie zdrowo i dość szybko. Pędy ma delikatne, wyprostowane i dobrze się zagęszcza tworząc zgrabny krzaczek. Zadziwił mnie intensywnością kwitnienia w drugiej połowie lata. Mroźną zimę 2010/2011 zniósł całkowicie bez przemrożeń co było kolejną niespodzianką. Mogę śmiało powiedzieć, że to jedna z odporniejszych róż angielskich. Ładnie prezentuje się na przodzie rabaty z obwódką z bukszpanów. Jestem bardzo zadowolona z tej róży i polecam wszystkim do romantycznych nasadzeń przy tarasie lub na rabaty mieszane ( Mixed Borders ). Na dolnym zdjęciu z różą Fisherman’s Friend w kolorze purpurowym.



przepiękna odmiana róży, mam ją w swoim ogrodzie. jest cudowna ale przemarzła, musiałam kupić kolejną.
Po pierwszych przymrozkach warto usypać kopczyk ok. 30cm wysokości i okryć dodatkowo gałęziami jedliny. Takie zabezpieczenie róży na zimę powinno ustrzec przed przemarzaniem. Mam nadzieję, że kolejna sadzonka dobrze sobie poradzi w tym roku i obficie zakwitnie latem w Pani ogrodzie. Pozdrawiam. Ewa