Róża damasceńska Rose de Rescht / Rose de Resht

Rosa Rose de Resht

Rose de Resht

Synonim: Rose de Rescht. Róża damasceńska powtarzająca o pełnych, rozetowych/pomponowych, purpurowo-amarantowych, mocno pachnących kwiatach. Zaliczana do jednych z najpiękniej i najmocniej pachnących róż. Zaczyna kwitnąć bardzo wcześnie, czasami już w maju i powtarza kwitnienie z małymi przerwami przez całe lato do mrozów.

Rose de Resht

Pąki kuliste, otwierają się w pełny, kształtny kwiat, mocno wypełniony płatkami. Krzew gęsty o zwartym, wyprostowanym pokroju i niebiesko-zielonych liściach. Idealna do małych ogrodów! Lekko podatna na mączniak pod koniec lata ale szybko odzyskuje zdrowie. Osiąga wysokość do 1m i szerokość 70 cm. Najlepiej wygląda na pierwszym planie rabaty.

Rose de Resht

Co roku cięcie bardzo lekkie, kosmetyczne. W celu odmłodzenia zalecam co kilka lat mocne cięcie wczesną wiosną starszych egzemplarzy. Rozmnaża się przez okulizację na podkładkach róż dzikich lub przez sadzonki pędowe latem.  Ta róża jest wyjątkowo zimotrwała (do -32  st.), dzięki temu nadaje się do okulizacji róż piennych. Nie wymaga okrycia na zimę. Bardzo dobrze kwitnie w półcieniu. Nie znosi palącego słońca. Polecam najbardziej do romantycznych nasadzeń razem z dzwonkami, naparstnicą, bodziszkiem i lilią białą. Warto sadzić ją w pobliżu miejsca wypoczynku, aby móc upajać sie wspaniałym zapachem! Szczególnie przydatna w chłodniejszych rejonach Polski- nie wymarza. Mroźna zima 2009/2010 i dwie następne nie wyrządziły jej żadnej krzywdy. 😀

Poniższa kępa to 2 sadzonki posadzone w odległości 30 cm.

Rose de Resht

Rose de Resht zdecydowanie obala fałszywy pogląd o chorowitości i małej atrakcyjności róż histowycznych! Rośnie i kwitnie bez większych zabiegów, pięknie zdobiąc rabatę przez cały sezon. Zachęcam do sadzenia tej starej ale jakże wdzięcznej odmiany!

Poniżej zdjęcie dorosłych krzewów Rose de Rescht w Rosarium Dortmund w Niemczech, sierpień 2011 (powtórne kwitnienie).

Rose de Resht
Rose de Resht

One thought on “Róża damasceńska Rose de Rescht / Rose de Resht

  1. Właśnie weszłam w posiadanie tej pięknej róży i informacje z Twojej strony bardzo mnie ucieszyły, zwłaszcza ta o mrozoodporności.

    Dziękuję za tak wyczerpujący opis odmiany poparty własnym doświadczeniem 🙂

    pozdrawiam serdecznie,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: