Róża Golden Showers

Golden Showers

Rosa Golden Showers

Golden Showers, hodowca – Dr Walter E. Lammerts (USA 1956), Krzyżówka: Charlotte Armstrong x Captain Thomas.
Róża wielkokwiatowa pnąca powtarzająca. Złotożółte duże kwiaty o 20-30 płatkach i słodko-herbatnim zapachu oraz delikatnym wygladzie, blakną w miarę przekwitania. Liście o ciemnej zieleni, błyszczące. Krzew dorasta do ok. 3m wysokości jako pnącze a przy mocniejszym cięciu przybiera pokrój róży parkowej do ok. 2 m. Znosi duże mrozy, można sadzić ją w całej Polsce, strefa odporności na mróz USDA: 3b-10b.
Poleca się ją nawet na ściany północne, dobrze znosi półcień, nie wskazane jest sadzić ją w gorącym słońcu bo kwiaty więdną w upale.
U mnie rośnie przy wschodniej ścianie. Na tym stanowisku kwiaty dobrze się utrzymują jednak róża atakowana jest tam przez przędziorki i mączniak. Lepiej byłoby posadzić ją w przewiewnym miejscu z dala od gorącego muru.
Starsza odmiana ale wciąż bardzo popularna, zdobywczyni wielu nagród. Ma swoje plusy i minusy, ale bardzo ją lubię, choćby za wczesny termin kwitnienia  i delikatyny urok kwiatów. Pierwszy kwiat zakwitł u mnie w połowie maja na równi z dziką różą r. rugosa.

Warto dosadzić do niej ciemniejszy powojnik z grupy viticella (włoski) np. Abundance lub Polish Spirit.

Golden Showers
Golden Showers+Clematis viticella Abundance
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: