Powojniki – dodatek do róż

Clematisy / Powojniki

(po kliknieciu na zdjęcie, otworzy się w pełnym formacie)

Te wdzięczne pnącza są idealnym dodatkiem do róż. Posadzone w odległości 50-60cm od krzewu róży będą piąć się w górę lub okrywać glebę wokół róży.

Stanowisko dla powojników powinno być zaciszne i osłonięte od wiatrów, najlepiej sadzić je po stronie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Mogą także wspinać się po naturalnych podporach, jak większe krzewy, altany czy płoty.

Powojniki wymagają przestrzegania kilku zasad uprawy. Gleba powinna być przepuszczalna z dużą zawartością próchnicy, żyzna i wilgotna, o odczynie obojętnym lub lekko alkalicznym (pH 7-7,5). Nie będą dobrze rosły na glebach kwaśnych, suchych i ciężkich, gliniastych. Dobrym sposobem użyźnienia zbyt ciężkiej gleby jest dodanie odkwaszonego torfu  lub kompostu. Miejsce gdzie chcemy posadzić powojnik powinno być przekopane na głębokość 2 szpadli i uzupełnione żyzną ziemią. Rośliny należy sadzić 5-10 cm głębiej niż rosły w doniczkach. Sadzić możemy w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Po posadzeniu ważne jest obfite podlewanie i wyściółkowanie gleby wkoło rośliny.

Kilka przykładów powojników z mojego ogrodu:

Clematis Haku Ookan – powojnik wielkokwiatowy, wcześnie kwitnący o kwiatach w kolorze ciemnego fioletu. Kwiaty półpełne o średnicy do 14 cm, ukazują się w miesiącach maj/czerwiec i sierpień/wrzesień. Osiąga wysokość około 250cm, cięcie średnie, kwitnie wiosną na zeszłorocznych pędach. Wystawa każda. Pochodzenie: Japonia. Idealny dodatek do białych i różowych róż.

Haku Okan

Clematis Gipsy Queen – powojnik wielkokwiatowy, rośnie silnie osiągając 3-4 metry. Piękne atłasowe kwiaty, długo utrzymują się na krzewie. Cięcie mocne na wys. 50cm wczesną wiosną.

Rosarium Uetersen+Clematis Gipsy Queen

Clematis Carmencita z grupy Viticella – zdrowa i obficie kwitnąca odmiana powojnika włoskiego. Utrzymuje kwiaty od VI do VIII. Kolor karminowy. Dorasta do 3m czepiając się ogonkami liściowymi. Wymaga dobrego oświetlenia ale znosi słabsze gleby. Może być stosowana, jak roślina pnąca lub okrywowa.

Clematis Carmencita

Clematis Abundance – zdrowa odmiana z grupy Viticella. Kwiaty winnoczerwone z żółtozielonymi pylnikami ukazują się od lipca do września. Dorasta do 3m wysokości. Lubi miejsca dobrze oświetlone. Przydatna do sadzenia przy krzewach, podporach lub jako roślina okrywowa.

Clematis viticella Abundance

Clematis Jan Paweł II – wielkokwiatowa odmiana kwitnąca w czerwcu i powtarzająca pod koniec lata. Ostatnie kwiaty giną wraz z pierwszymi przymrozkami. Kwiaty białe, bardzo duże z ciemniejszymi pylnikami. Ciemniejsze kwiaty, nabiegłe różowo podczas drugiego kwitnienia. Rośnie silnie do 4 m. Polecam na łuki, kratki lub niskie drzewa i krzewy.

Clematis Warszawska Nike

Warszawska Nike– kwiaty średnicy 10-12 cm, kwitnie od czerwca do września, osiąga wysokość 3m. Toleruje każdą wystawę, nawet półcień. Cięcie silne co roku na wysokość ok. 50 cm. Nie wymarza.

Multi Blue– powojnik z grupy Patens, kwiaty duże średnicy do 10 cm, pełne, kolor fioletowoniebieski. W przeciwieństwie do innych powojników pełnych, Multi Blu ma zawsze pełne kwiaty (podczas pierwszego i ponownego kwitnienia). Wzrost słaby, kompaktowy. Tnę go słabo po kwitnieniu. Znosi półcień.

Clematis Multi Blue
Multi Blue
Multi Blue

Rewers płatków zewnętrznych zielono paskowany. Oryginalna i dekoracyjna odmiana. kwitnie bardzo wcześnie maj/czerwiec i powtarza kwitnienie przez lato do jesieni.

Violet Charm– wielkokwiatowy powojnik z grupy Lanuginosa (cięcie grupy 2). Kwiaty olbrzymie ponad 15 cm, Kolor lila-niebieski, długo utrzymuja się na pędach. Kwitnie na pędach jednorocznych wyrosłych z pędów starszych, cięcie słabe wiosną. Polecana do półcienia aby utrzymać intensywnośc koloru. Rośnie szybko, także w donicach, wzrost średni.

Clematis Violet Charm

Generał Sikorski– (Noll) powojnik wielkokwiatowy z grupy Lanuginosa o kwiatach w kolorze niebiesko-fioletowym. Kwiaty bardzo duże od 15 do 18 cm średnicy. Zdrowa i witalna odmiana, która dobrze znosi półcień. Kwitnie w czerwcu, okazyjnie powtarza jesienią. Ciecie średnio silne wcześną wiosną. Rośnie wosoko ok 2m i więcej.

Clematis Generał Sikorski
General Sikorski

Wspaniale prezentuje się z różą angielską Graham Thomas. Kwitną w tym samym czasie.

Clematis Generał Sikorski + Rosa Graham Thomas

Lasurstern– powojnik wielkokwiatowy w kolorze fioletowoniebieskim. Kwiaty bardzo dekoracyjne, duże kwitną w maju/czerwcu. Grupa cięcia 1 – cięcie silne na 50 cm nad ziemią, wczesną wiosną.

Clematis Lasurstern
Blue Angel / Błękitny Anioł
Clematis bylinowy
Praecox
Praecox

Z białych powojników ciekawą odmiana jest Clematis tangutica Alba o małych, dzwonkowatych kwiatach. Rośnie silnie. Idealny do komponowania z różami pnącymi. Może porastać wysokie podpory i niższe drzewa.

Clematis tangutica Alba

Powojnik Dr Ruppel:

Clematis Dr Ruppel
Clematis Dr Ruppel

Mme le Coultre

Mme le Colultre
Clematis Mme le Colultre

Powojnik z grupy Viticella : Purpurea Plena Elegans:

Clematis Purpurea Plena Elegans
Clematis Purpurea Plena Elegans

4 myśli w temacie “Powojniki – dodatek do róż

    1. Dorotko, dziękuję 🙂 Wiesz, widzę że powojniki lepiej rosną u mnie w miejscach częściowo ocienionych, albo w porannym albo w popołudniowym słońcu. Kwiaty wtedy nie przekwitają tak szybko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: