Róża Schöne Dortmunderin

Schöne Dortmunderin

Schöne Dortmunderin – Floribunda (Noack 1991), synonim: Lasting Beauty, NOAdort. Odznaczona ADR w 1992 roku. Schöne Dortmunderin należy do grupy róż Noacka „Academie” – skupiającej niezawodne i najlepsze odmiany hodowcy.

Niezwykle obficie kwitnąca odmiana okrywowa/rabatowa, idealna na rabaty do dywanowych nasadzeń, rabaty mieszane i do donic.

Kwiaty intensywnie różowe, półpełne o średnicy ok. 4 cm, wyrastają w pękach po kilka na końcach pędów. W szybkim tempie wytwarza dużą ilość nowych pąków i powtarza bardzo obficie przez cały sezon! Wg mnie jedna z najobficiej kwitnących odmian!

Krzew średnio wysoki do 60-70 cm, o czerwono nabiegłych pędach. Liście zdrowe, z czerwonawym brzegiem, błyszczące. Idealna do posadzenia w półcieniu (minimum 5 godzin słońca).

Podczas sierpniowej wycieczki do Rosarium Dortmund moją największa uwagę przyciągały rabaty obsadzone właśnie Schöne Dortmunderin. Był to okres powtórnego kwitnienia róż a ta odmiana zaskakiwała ilością kwiatów i wyjątkowo zdrowymi liśćmi. Zasadzona była w wielu miejscach tego rosarium co świadczy o jej wartości. Z pewnością to też ukłon w stronę Noacka za tak sympatyczne imię róży – „Piękna Dortmundnianka”. Gdzie indziej, jak nie w Dortmund powinna być wychwalana! I to jak najbardziej zasłużenie! 🙂

Reklama

3 myśli w temacie “Róża Schöne Dortmunderin

  1. Wygląda na to, że warto ją mieć nie tylko ze względu na piękno, ale też (a może szczególnie) z uwagi na powtarzalność i obfitość kwitnienia. A czy pachnie?

    1. Kasiu, niestety nie pachnie ale to jedyny minus tej odmiany. Większość róż okrywowych cechuje słaby zapach lub jego brak.

      1. Cóż, nie można mieć wszystkiego. Ale skoro brak zapachu jest jej jedynym minusem, to warto ją posadzić.
        Dziękuję za odpowiedź. Teraz będę wiedziała, że róże okrywowe rzadko są „aromatyczne”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: