Róża Aprikola

Aprikola

Róża rabatowa (Floribunda) hodowcy Kordes z 2000 roku; synonim: Summer Beauty, KORorbe. Jedna z grupy Rigo-Rose. W 2001 otrzymała ADR oraz liczne nagrody w konkursach różanych – odporna na choroby i niesprzyjające warunki siedliskowe. Złoty medal w Hadze 2005 (Goldene Rose 2005 den Haag). Kolor morelowożółty do różowego/koralowego. Kwiaty pełne, lekko pachnące, średnicy 6 cm, rozkwitają po kilka w pęku. Jaśnieją w miarę przekwitania. Wysokość krzewów 70cm, szerokość 60cm. Dla uzyskania pełniejszego efektu zaleca się sadzić 3-4 szt./m2.

Ta odmiana rośnie u mnie pierwszy rok. Kwitnie już powtórnie, rozwija się zdrowo, bez oznak chorób. Polecam na jednolite nasadzenia grupowe lub rabaty reprezentacyjne przed domem. Zapowiada się obiecująco. Czekam aż rozrośnie się w okazały krzaczek 🙂

Aprikola

Poniżej moja propozycja połączeń z bylinami i liliami (dzwonki, ostróżki, lilie białe).

Róza Aprikola - przykład połączeń na rabacie
Reklama

5 myśli w temacie “Róża Aprikola

    1. Katjo, powyżej wstawiłam zdjęcie z przykładowym połączeniem z innymi roślinami. Pasują również: bodziszki, białe goździki brodate, szałwia i trawy ozdobne. Wybierając inne barwy dodatków do Aprikoli ograniczam się do niebieskiego i fioletu oraz bieli. Z róż do towarzystwa wybrałabym np. Kent lub Concerto 94.

  1. Oglądam zdjęcia Aprikoli i Concerto 94, obydwie mnie kuszą. Wydaje sie , że kolorystycznie będą sie dopełniały, tak jak radzisz. A co z wielkością, pokrojem? Czy 2-3 Aprikole nie zdominują jednej Concerto? Myśle o rabacie mieszanej z niebieskimi, fioletowymi bylinami.
    A co myślisz o Moonlight jako towarzystwie dla nich?

    1. Aprikola ma w sobie więcej rózu ale obie w ciepłych tonacjach więc dobrze się zgrają! Moonlight Kordesa będzie pasować w tle. Jej żółć jest też złamana różem. Dla równowagi dla 3 Aprikoli posadziłabym za nimi 2 Concerto co 40-50 cm. Aprikola jest bardziej sztywna a Concerto przewiesza lekko pędy na boki. Z pewnością utworzą dobraną kompozycję wraz z bylinami! Wszystkie trzy odmiany są zdrowe i powtarzają kwitnienie co zapewni dekoracyjność do późnej jesieni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: